Wspierajmy fretki w potrzebie.

Jeżeli znalazłeś bezdomną fretkę, potrąconą przez samochód, byłeś świadkiem wypadku lub innego zdarzenia losowego z udziałem zwierząt nie zwlekaj - udziel pomocy.
Zwierzęta też cierpią. Skontaktuj się z wolontariuszami Stowarzyszenia Przyjaciół Fretek, Strażą Miejską, policją, najbliższym gabinetem weterynaryjnym lub wejdź na stronę Stowarzyszenia Przyjaciół Fretek tu uzyskasz pomoc.
Na zamieszczonej mapce znajdziesz kontakty do naszych wolontariuszy.

Aukcje charytatywne na rzecz Stowarzyszenia zobacz i kup. Dochód jest przeznaczony na cele statutowe.

wtorek

DZIEŃ BEZ FUTRA. NIE BĄDŹ MORDERCĄ!!!„Futro – luksus za cenę śmierci"

W dniu 28 listopada 2010r. przy ul. Chmielnej 7 w Warszawie o godz. 11:00 – 16:00 odbędzie się happening z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Futra. Miejsce manifestacji nie jest przypadkowe - na ulicy Chmielnej znajduje się, szereg eleganckich sklepów futrzarskich oraz zakład kuśnierski.

Członkowie SPF oraz miłośnicy fretek będą zbierali podpisy pod petycją w sprawie zakazu chowu i hodowli oraz uśmiercania zwierząt z przeznaczeniem na futro i wyroby futrzarskie, która zostanie przedłożona m. in. w Ministerstwie Środowiska. Zostanie także zorganizowany pokaz żywych zwierząt futerkowych, takich jak tchórzofretki.

Głównym celem akcji jest uświadomienie i uwrażliwienie społeczeństwa na ból i cierpienie, jakie zadaje się zwierzętom, aby wyprodukować ubranie z futra naturalnego, a także uświadomienie, jakie zagrożenia dla środowiska naturalnego niosą za sobą fermy zwierząt futerkowych. Obrońcy zwierząt przypominają, iż produkcja jednego futra pozbawia życia około 80 fretek, a noszenie naturalnych futer w XXI wieku nie jest już wyznacznikiem zasobności portfela.

Organizatorzy manifestacji, Stowarzyszenie Przyjaciół Fretek (SPF), dążą m.in. w ten sposób do zdelegalizowania hodowli i zabijania zwierząt dla na futra w Polsce

Futrzana moda.

Światowi projektanci i dyktatorzy mody, coraz częściej wykorzystują imitacje futer naturalnych do swoich kolekcji udowadniając, że wysokiej klasy produkty nie odbiegają atrakcyjnością od futer naturalnych. Futra naturalne nie są już też jedynym materiałem skutecznie chroniącym przed zimnem, mają za to bardziej negatywny wpływ na środowisko niż nowoczesne sztuczne futra z polimerów.

Na potrzeby produkcji futer zabijanych jest około miliona zwierząt rocznie.


Wyprodukowanie jednego futra z fretek oznacza śmierć około 80 szt. zwierząt. Fretki uśmiercane są zastrzykiem z denaturatu w serce lub zagazowywane; inne zwierzęta takie jak lisy czy jenoty zabijane są prądem poprzez włożenie w odbyt pałki i założenie klemy na pyszczek.

"Polska jest znaczącym w świecie producentem futer. (…) Co roku w naszym kraju ubija się około 600 tys. norek, 250 tys. lisów i 20 tys. szynszyli" mówi Prof. Marian Brzozowski, z Zakładu Hodowli Zwierząt Futerkowych SGGW w Warszawie.

Futro – produkt naturalny?

Klienci, kupujący naturalne futra często nie zdają sobie sprawy z faktu, iż zanim surowa skóra stanie się futrem, zostaje poddana procesowi czyszczenia i garbowania, w celu uzyskania jak najbardziej puszystego efektu, a często farbowana w zależności od potrzeb nabywców i panującej mody. Ilość chemikaliów użytych w tych procesach sprawia, że naturalne futro nie jest już tak bardzo „naturalne”.